بررسی تاثیر سبک دیکانستراکشن بر معماری ایران: مقایسه تطبیقی آثار مطرح به سبک دیکانستراکشن در جهان با آثار این سبک در ایران

ریحانه ولدخان – کارشناسی ارشد دانشکده معماری و شهرسازی، دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) قزوین ایران

سما مدیر روستا – استاد مدعو گروه معماری، دانشگاه آزاد اسلامی واحد هشتگرد، البرز، ایران.

چکیده مقاله:

دیکانستراکشن یا ساختار شکنی برای اولین بار در دهه های ۶۰و۷۰ توسط فیلسوف فرانسوی، ژاک دریدا در عرصه فلسفه و ادبیات مطرح شد. سپس ساختار شکنی در معماری، در اقساء نقاط جهان دیده شد و به طبع آن در ایران نیز در دهه ۱۳۷۰ این سبک با کیفیتی متفاوت مطرح گردید. پژوهش حاضر مطالعه ای تحلیلی است که در دو بخش تنظیم شده است. در بخش اول آشنایی با فلسفه و مبانی نظری دیکانستراکشن به طور مختصر بیان شده، در بخش دوم به مقایسه تطبیقی آثار مطرح به سبک دیکانستراکشن در جهان با آثار این سبک در ایران پرداخته می شود که این بررسی خود در ۶ بخش حجم پلان، نما، زمینه و سایت، طراحی داخلی و فلسفه صورت می گیرد که نتایج تحقیق نشان می دهد دیکانستراکشن در معماری غرب در تمام ابعاد یک بنا تاثیرگذار بوده است و این موضوع در ایران تنها در یک بعد ساختمان مورد توجه واقع شده است.

 کد مقاله/لینک ثابت به این مقاله

 سند ثبت مقاله در مرجع سیویلیکا :
https://civilica.com/doc/702707
کد COI مقاله: RCEAUD04_095

نحوه استناد به مقاله:

در صورتی که می خواهید در اثر پژوهشی خود به این مقاله ارجاع دهید، به سادگی می توانید از عبارت زیر در بخش منابع و مراجع استفاده نمایید:

ولدخان ریحانه و مدیر روستا سما ،۱۳۹۶،بررسی تاثیر سبک دیکانستراکشن بر معماری ایران: مقایسه تطبیقی آثار مطرح به سبک دیکانستراکشن در جهان با آثار این سبک در ایران،چهارمین کنفرانس بین المللی فناوری های نوین در مهندسی عمران،معماری و شهرسازی،تهران

در داخل متن نیز هر جا که به عبارت و یا دستاوردی از این مقاله اشاره شود پس از ذکر مطلب، در داخل پرانتز، مشخصات زیر نوشته می شود.
برای بار اول: (۱۳۹۶، ولدخان، ریحانه؛ سما مدیر روستا)
برای بار دوم به بعد: (۱۳۹۶، ولدخان؛ مدیر روستا)

فهرست